DokuCollective.org

COMMUNITY RESEARCH: STORIES, PEOPLE & TOOLS

User Tools

Site Tools


dziennik:20241022

This is an old revision of the document!


2024.10.22 – Udział w konferencji Digital Collections Summit 2024

🇬🇧 Participation in the Digital Collections Summit 2024

🇵🇱 Dziś zaczął się dwudniowy event w LM. Pełna informacja o wydarzeniu do przeczytania na stronie MuseumNext.

Oto link polecony przez jedną z dzisiejszych prezenterek do raportu brytyjskiej organizacji monitorującej muzea na temat How do people discover and use online collections. W niej sporo insight-ów dotyczących:

  • co zawierają popularne kolekcje,
  • co ściąga internautów do kolekcji,
  • jak zaprojektować strukturę własnej kolekcji online aby była atrakcyjna jak i indeksowalna przez Google.

Szczegółowo omówione było to na dzisiejszej sesji dostępnej online tutaj → A Birds-Eye View: How People Discover and Access Online Collections

🇬🇧 Text in english

Inny ciekawy pomysł do wykorzystania to crowdsourcing wolontariuszy. Na sesji Documentation Detectives Alex Pinfold z Birmingham Museums Trust mówił jak wykorzystał platformę zooniverse.org do przyciągnięcia ponad 1000 wolontariuszy do interpretacji dokumentów z archiwum w swoim projekcie.

🇬🇧 Text in english

Nie ma co się martwić własnym spóźnieniem, bo większość sesji jest nagrywana i będzie dostępna on-demand. Bilety zaczynają się od 120 funciaków, ale my wolontariusze mamy za darmo. Zaproszenie na darmówkę jest na dole maila od Volunteering Team z 30.09.2024

Mamy wśród nas samych wspaniały przykład kolekcji – nasza koleżanka Elżbieta Smoleńska tworzy i utrzymuje od lat własną kolekcję, będąc jej autorką i kuratorką jednocześnie.

Ta konferencja poszerza to doświadczenie o przykłady archiwów, które trafiły do internetu i które zaindeksował Google. Słyszałem wiele głosów dzisiaj, które mówiły, że to się nie tylko opłaca muzeom, ale – li tylko ze względu, że homo sapiens sapiens jest bardzo nostalgiczny – to wszelakie zbiory, które są przeszukiwalne za pomocą przeglądarki internetowej oraz zorientowane na lokalne społeczności, wcześniej czy później skazane będą na sukces.

Jutro drugi i ostatni dzień. Przypomnienie → po zarejestrowaniu (link dla wolontariuszy LM) wszystkie materiały dostępne są w formacie on-demand.

🇬🇧 Text in english



🇵🇱
Lewa kolumna jest po Polsku
Wszystkie strony mają dwujęzyczny format
Polski jest tutaj głównym językiem

🇬🇧
Right column is in English
All pages are in bilingual format
Polish is a primary language here

dziennik/20241022.1729637077.txt.gz · Last modified: 2024/10/22 22:44 by Wojtek

Donate Powered by PHP Valid HTML5 Valid CSS Driven by DokuWiki